Home/Aktuality/Prečo nás pohľad na deti rozžiari

Prečo nás pohľad na deti rozžiari

Všetci sme zažili detstvo,- farby boli farebnejšie, vône prenikavejšie, nadšenie a radosť z maličkostí sme mohli rozdávať plnými priehrštiami. Či sme boli upotený od futbalu alebo dochrámaný z pádov na bicykli alebo zo stromov, vždy sme všetko, čo sme robiť chceli, robili naplno, na 110%.

Inšpiráciou na deťoch je aj jednoduchosť s akou sa snažia veci pochopiť a vysvetliť si ich. Informácie sajú ako huby vodu a narábajú s nimi častokrát až poeticky. Predstavte si, že vám v kuchyni zhasne svetlo, žiarovka sa jednoducho vypálila a vaša ratolesť to okomentuje uťahaným a znudeným hlasom: „Mami, tá žiarovka sa na nás nemohla už ani pozerať.“

Jeden malý chlapec v Tennessee vymyslel systém, ako rodiča upozorniť, že má v aute ešte dieťa. A išiel na to jednoducho,- vodič sa z auta nedostane bez toho, aby mu zábrana nepripomenula prítomnosť dieťaťa za ním. Primitívne a úprimné. My by sme určite vymýšľali kontrolky, senzory a kontroly funkčnosti senzorov a kontroliek až by sme nakoniec zabudli, kvôli komu to vlastne robíme.

S rýchlosťou informačnej doby, s množstvom informácií a ponúk na zlepšenie a zefektívnenie života sa z detí, ktoré v nás ešte driemu, vytráca radosť a jednoduchosť. Tie deti v nás prerástli starosti a neustále obavy. Hľadáme zbytočne dokonalosť tam, kde ju nikdy nedosiahneme a zabúdame častokrát na to najdôležitejšie, na naše životy, naše rodiny, vzťahy aj na seba.

Spýtajme sa detí keď si nevieme rady. Ich odpoveď bude jednoduchá, úprimná a kreatívna. Ak im budeme viac načúvať, odvďačia sa nám láskou a otvoria nám oči. Ak sa nám podarí čerpať z ich čistoty, budeme mať čistejší život. Ak sa nám načúvaním podarí podporiť v nich zaujatie a kreativitu, vrátia to budúcim generáciám tým, že aj našu krajinu posunú od nedôvery v spravodlivosť a od korupcie k skutočne demokratickej a konzistentnej spoločnosti.

SIMplicity – jednoduchosť vo vnímaní zbytočne neskreslenej reality a jednoduché riešenia nám poskytnú úľavu v nekonečnom naháňaní sa. Častokrát však len za vlastným chvostom.

Prajeme príjemné prežitie sviatku sv. Cyrila a Metoda.

http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1762693_chlapec-12-vymyslel-vynalez-ktory-zachrani-zabudnute-deti-pred-smrtou-v-aute

2017-07-04T15:09:54+00:00